fallback

Атаките на Рим срещу политическото статукво застигнаха и Меркел

Матео Салвини определи германския канцлер като „слаба“ и заяви, че Еманюел Макрон е разочаровал избирателите си

17:25 | 23.01.19 г. 3
Автор - снимка
Създател

Италианският вицепремиер Матео Салвини продължи с атаките си срещу политическото статукво в Европа, като този път на прицела му, освен френският президент Еманюел Макрон, застана и германският канцлер Ангела Меркел.

На фона на нарастващото напрежение с Франция Салвини направи прогноза, че след европейските избори през май не само в Париж, но дори и в Берлин може да има други управляващи. В изказването си вицепремиерът, който е и лидер на партията от управляващата коалиция „Лига“, не пропусна да отправи нова критика срещу Макрон, посочвайки, че френският президент е разочаровал своите гласоподаватели.

„Струва ми се, че Макрон има проблеми с милиони французи, на които даде обещания и не ги спази“, посочи Салвини в интервю за радио Rai 1, цитирано от Bloomberg.

Той обаче не спря дотук атаките си, като заяви също, че „Меркел е слаба“.

Германия обаче също показва недоволството си към действията на Рим. Късно във вторник Берлин прекрати участието си в съвместната морска операция на няколко европейски държави „София“, чиято цел е борба срещу трафика на хора през Средиземно море, съобщи агенция ДПА.

Според медията решението е било предизвикано от отказа на Италия да приема бежанци на своите пристанища.

„Ако Германия напусне мисията, това няма да е проблем за нас“, заяви Салвини, който взе решението за затварянето на пристанищата от позицията си на вътрешен министър. „Така или иначе всички мигранти пристигат в Италия“, допълни той.

По-рано тази седмица френското правителство привика италианския посланик, след като Ди Майо заяви, че Франция не е спирала с „колонизирането“ на Африка и има принос за миграционните вълни към Европа, тъй като спъва икономическото развитие на страни от континента.

Въпреки противоречието си с Макрон Салвини заяви, че това няма да има отражение върху бизнеса с Париж, включително върху възможната продажба на превозвача Alitalia и сътрудничеството на корабостроителната компания Fincantieri с френската Naval Group.

Вицепремиерът и неговият коалиционен партньор, станал впоследствие опонент, Луиджи ди Майо от движението „Пет звезди“, се съревновават за подкрепата на избирателите на следващите избори за Европейски парламент. Това обаче само хвърли светлина върху проблемите за италианската икономика, идващи от конфронтацията между „де факто“ първите мъже в държавата.

Италианската централна банка намали прогнозата си за икономически растеж и сигнализира, че е възможно третата по големина икономика в еврозоната може да е изпаднала в рецесия в края на 2018 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:33 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още